اهمیت bounce rate یا همان نرخ پرش

2 سال پیش
نرخ پرش وب سایت
Rate this post

برای بررسی یک وب سایت و از عوامل موثر در موفقیت آن در دست داشتن آمار و اطلاعاتی دقیق از کاربران سایت و نحوه بازدیدها است. این آمارها با استفاده از سرویس‌های رایگان آمارگیری به دست می‌آید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها ابزار گوگل آنالیز است که اطلاعات کامل و مفیدی از بازدید سایت در اختیار شما قرار می‌دهد، آمار دقیق و ریزی مانند جنسیت کاربر، مکان تقریبی آن، میزان زمانی که در سایت بوده و هم‌چنین علاقه‌مندی‌های کاربر و… .

در بین این موارد گزینه bounce rate نیز وجود دارد که با در اختیار داشتن این آمار می‌توانید شرایط سایت خود را بهبود بخشیده و از علاقه‌مندی‌های کاربران بیشتر استفاده کنید.

bounce rate چیست؟

نرخ پرش میزان پرش کاربر را از یک صفحه وب سایت نشان می‌دهد به این معنا که کاربر وقتی وارد سایت می‌شود بدون ورود به صفحه‌ای دیگر و پس از دیدن صفحه اصلی از سایت خارج می‌شود و نشان می‌دهد که علاقه‌ای به مشاهده بیشتر سایت نداشته و از دیدن بقیه صفحات صرف نظر کرده است. اگر کاربر تازه وارد سایت شده باشد و سریع خارج شود این نرخ محاسبه خواهد شد ولی اگر قبل‌تر از قسمتی دیگر از سایت بازدید کرده و سپس خارج می‌شود، نرخ پرش محسوب نمی‌شود.

نرخ پرش

نرخ پرش

نرخ پرش نرمال برای یک وب سایت

میزان نرخ پرش به عوامل متعددی بستگی دارد، اگر صفحه‌ای که کاربر در حال مشاهده آن است هیچ لینکی به صفحات دیگر نداشته باشد مسلما بانس ریت سایت شما ۱۰۰ درصد خواهد شد زیرا کاربر گزینه‌ی دیگری در مقابل خود نمی‌بیند تا به صفحه‌ای دیگر منتقل شود.

برای مثال وبلاگ‌ها و مقالات سایت‌ها میزان بانس ریت بالایی دارند زیرا کاربر فقط برای مطالعه مطلب مورد نظر خود وارد صفحه شده و پس از خواندن ان خارج می‌شود و صفحاتی که محصولات را معرفی کردند در وب سایت‌های فروشگاهی میزان بانس ریت پایین‌تری دارند زیرا کاربر به دنبال مقایسه‌ی محصولات با یکدیگر است و برای دیدن دیگر محصولات صفحات دیگر محصولات را نیز می‌بیند.

نرخ پرش بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نرمال بوده و بالای ۵۰ درصد در وضعیت مناسبی قرار ندارد و باید رابط کاربری و محتوای سایت بازنگری گردد و اگر زیر ۴۰ درصد بود به معنای این است که وب سایت شما در وضعیت خوبی به سر می‌برد.

مدت زمانی که کاربر در وب سایت می‌گذراند نیز قابل محاسبه است و هرچه این میزان طولانی‌تر باشد یعنی به آن صفحه علاقه داشته و ممکن است که دوباره نیز به سایت شما سربزند و هرچه این زمان کوتاه‌تر شود یعنی محتوای صفحه برای کاربر جذابیتی نداشته است.

در ابزار گوگل آنالیز در قسمت Content، به بخش Top Landing Pages مراجعه کنید. در این بخش شما می توانید میزان ورودی ها به وبسایت خودتان، میزان پرش (خروج) آنها و میزان نرخ پرش (Bounce Rate) را مشاهده کنید.

کمک به بهبود سایت با دانستن میزان بانس ریت

دانستن این اطلاعات آماری به بهبود محتوای صفحه ای که بانس ریت بالا دارد کمک می‌کند و هم‌چنین پی می‌بریم که سایت نیاز به طراحی جدید دارد یا خیر، پیدا کردن کلمات کلیدی که برای سایت ترافیک نمی‌فرستند و بهبود  و جایگزینی آن‌ها با کلمات مناسب‌تر. در حالت کلی میزان بانس ریت به بهبود وضعیت سایت شما خیلی کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که برای کاهش میزان بانس ریت سایت خود معیارتان میزان لذت بردن کاربران باشد.

منبع: وبلاگ نوین

Rate this post
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب وب سایتم

دیدگاه شما

8 − 7 =

بدون دیدگاه